W 2030 r. auta będą jeździć bez kierowców

Zwiń
X
 
  • Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • zmirek
    Classic
    • 2006
    • 39

    W 2030 r. auta będą jeździć bez kierowców

    Zamieszczone przez ===Tomy===
    Wywal wszystko co ma w nazwie Xenon i tym podobne. Od razu kojarzy mi się to z wiejskim tuningem oszpachlowanych wieśmaków
    No wlasnie nie jest takie zle :!: Swieca na bialo a nie na wiejski niebieski. Dlatego sie na nie zdecydowalem, nie chce robic wsi i walic na niebiesko i myslec ze inni mysla ze niby mam prawdziwe xenony. Chce miec dobre zarowki ktore swieca jasne i na BIALO :!: :szeroki_usmiech

    [ Dodano: Czw 31 Maj, 07 09:05 ]
    Zamieszczone przez lec
    rok na silver a pol roku na blue to byla dla mnie konkretna roznica
    roznica jak sie "przesiadales" z ktorych na ktore :?:
    Mirek

    O1 kombi 3Y3Y, 1.9 TDI AGR seria
  • wolf
    Ambiente
    S_OCP Member
    • 2005
    • 161

    #2
    W 2030 r. auta będą jeździć bez kierowców

    Źródło: Gazeta Wyborcza

    Nasi wnukowie mogą zapomnieć o udrękach egzaminu na prawo jazdy na placu manewrowym. Około 2030 r. zaczniemy jeździć samochodami, które nie będą potrzebować kierowców - zapowiadają amerykańscy naukowcy, którzy już zaczęli konstruować takie pojazdy.

    W listopadzie w USA odbędzie się nietypowy wyścig samochodowy. Wezmą w nim udział samochody-roboty pokonujące wyznaczoną trasę bez kierowcy. Kierują nimi komputery, którym orientację w terenie zapewniają dalmierze laserowe, radary do wykrywania przeszkód i urządzenia nawigacji satelitarnej.

    Już teraz w salonach BMW i Mercedesa można kupić samochody wyposażone w radarowe tempomaty. Kierowca programuje, z jaką prędkością chce jechać, a potem nie musi już naciskać na pedał gazu. Czuwa nad nim radar. Jeśli wykryje przed autem przeszkodę, komputer sam przyhamuje limuzynę, aby uniknąć zderzenia. A urządzenia nawigacji satelitarnej montuje się już w popularnych samochodach, nie tylko w limuzynach dla krezusów.

    W normalnych autach takie elektroniczne urządzenia są tylko pomocą dla kierowców. Amerykanie poszli jednak krok dalej i konstruują już samochody-roboty. Najpierw będzie je wykorzystywać wojsko. Program konstrukcji samochodów-robotów przyjął Kongres USA. Pieniądze wykłada Agencja Badań nad Zaawansowanymi Projektami Obronnymi (US Defence Advanced Research Projects Agency, DARPA). To chyba najbogatsza agencja badawcza świata. Jej budżet wynosi 2 mld dol. rocznie. Z badań finansowanych przez DARPA wywodzi się m.in. internet.

    Agencja zdała się na inwencję niezależnych naukowców i inżynierów, nie tylko z USA. Projektują oni samochody-roboty, które potem swojej przewagi nad konkurencją - jak u początków automobilizmu - muszą dowieść na wyścigach. W 2004 r. w pierwszym wyścigu DARPA samochody-roboty musiały samodzielnie pokonać trasę prawie 200 km przez pustynię. Wystartowało 14 pojazdów. Żaden nie przejechał trasy.

    W 2005 r. na pokonanie 200 km przez pustynię dawano najwyżej dziesięć godzin. W tym limicie czasu zmieściły się tylko cztery pojazdy.

    W tym roku wyzwanie będzie jeszcze większe. Samochody-roboty mają sześć godzin na przejechanie 100 km trasą symulującą warunki jazdy przez miasto. Komputery kierujące samochodami muszą stosować się do przepisów ruchu drogowego, rozpoznawać znaki drogowe i poruszać tak jak na zwykłej ulicy w mieście, unikając kolizji z innymi samochodami. To pojazdy, które już nie tylko orientują się w terenie, ale także reagują na zmieniające się warunki jazdy.

    Na ekipę, której pojazd pokona tę trasę najszybciej, czeka 2 mln dol. nagrody. Do rywalizacji już zakwalifikowano 11 uczelni i ośrodków badawczych z USA, które dostały po 1 mln dol. wsparcia z DARPA na konstrukcję samochodów-robotów, oraz 89 zespołów, które wystawią pojazdy zbudowane bez pieniędzy z DARPA.

    - Obecnie samochodami-robotami można przejechać ok. 100 km, zanim potrzeba interwencji człowieka. Sądzę, że do 2010 r. ten dystans wydłuży się do ponad 1000 km, a w 2020 r. już do 1,6 mln kilometrów. Około 2030 r. będziecie mogli zobaczyć takie samochody na autostradach, a ich możliwości będą o niebo wyższe od możliwości człowieka - zapowiada Sebastian Thrun, profesor z ekipy Uniwersytetu Stanforda, która szykuje pojazd do wyścigu DARPA. Zdaniem Thruna samochody-roboty wpłyną kolosalnie na życie ludzi, umożliwiając poruszanie się osobom niepełnosprawnym i chorym.
    FabiaClub.pl
    Koni Sport+Vogtland-40
    PerfectService by DobryGrześWawa

    Komentarz

    Pracuję...